Jeszcze dziś więcej EURO €...

20 -March -2018
Opieka nad osobą starszą z chorobą Parkinsona PDF Print E-mail

Choroba Parkinsona zwana była dawniej drżączką poraźną.  Choroba ta jest samoistną, postępująca bardzo powoli, zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego. W 1817 roku angielski lekarz Jamesa Parkinson rozpoznał i opisał objawy tego schorzenia, stąd też  jej nazwa. Podłoże anatomiczne i biochemiczne tego schorzenia poznano dopiero około 50 lat temu. Choroba Parkinsona dotyczy co setnego człowieka od 40.-60. roku życia. Zdarza się również u ludzi młodszych.
Objawy choroby Parkinsona pojawiają się i narastają powoli i stopniowo w ciągu kilkunastu lat. Początkowo chorzy zauważają pewne spowolnienie ruchowe i jakby niezgrabność w ruchach, pojawiają się zaburzenia pisania. Spowolnieniu ulegają procesy psychiczne. Niekiedy chorzy sądzą, iż są to objawy zmian reumatycznych lub starszego wieku. Jednak po pewnym czasie osoby chore na chorobę Parkinsona zauważają u siebie zaburzenia równowagi lub trudności z wykonywaniem takich prostych czynności jak wstawanie z krzesła czy z łóżka. Na tym etapie choroby pacjent z reguły zjawia się u lekarza.
Mimo skrupulatnego leczenia po pewnym czasie doprowadza do inwalidztwa. Bardzo ważnym elementem postępowania leczniczego jest rehabilitacja, która pozwala choremu na dłużej zachować sprawność. 
Oprócz zaburzeń ze strony układu ruchowego i aparatu mowy choroba Parkinsona cechuje się znacznym spowolnieniem procesów myślowych, skłonnością do depresji i zaburzeniami zachowania. Wymienione czynniki sprzyjają wycofywaniu się przez osobę starszą z aktywnego życia oraz obniżeniu nastroju. Ćwiczenia mają na celu zwiększenie uczestnictwa osób starszych w życiu towarzyskim i rodzinnym, poprawę nastroju i wyrobienie postawy sprzyjającej dalszemu leczeniu. Wszelką pomoc w tym zakresie pouczona przez lekarza lub rehabilitanta może udzielić opiekunka osoby starszej poprzez pomoc w czynnej rehabilitacji oraz zapewnienie aktywności życiowej przez chociażby dotrzymanie codziennego towarzystwa.

 

Add comment

Możesz dodać swój komentarz. Prosimy o kulturalną i poprawną polszczyznę. Reklamowanie innych stron www i usług zabronione. Proszę w kolejności wpisać swoje imię, tytuł postu, jego treść, przepisać kod z obrazka na dole strony i wcisnąć Send.

Security code
Refresh

Wszelkie prawa zastrzeżone
opieka Niemcy, opiekunka osób starszych w Niemczech, praca opiekunka Niemcy, opieka nad osobami starszymi, opiekunki praca, praca Niemcy, opiekunka osoby starszej, kurs opiekun osób starszych, kurs opiekunka osoby starszej